Jak vybrat kite trapéz?

Existují 3 nezbytné věci pro kitebparding: kite, kiteboard a trapéz. Co to ten trapéz vlastně je? Jedná se o speciální podporu zad, z které vystupuje hák. Hákem se přenáší síla z draka na kiteboard. Správně vybraný trapéz vám umožní snazší jízdu bez únavy.

Zhruba před 10 lety se objevily první modely kite trapézů. Od té doby se zlepšovaly a zlepšovaly a vyvíjely společně s kitingem. Dnes existuje několik typů kite trapézů, mezi nimiž obecně existují 2 velké skupiny, kterými jsou bederní a sedací trapézy.

Níže si uvedeme různé typy kitových trapézů a trochu si rozebereme, jak si vybrat ten pravý.


Bederní trapézy: Jsou jednoduché, pohodlné a zároveň funkční. Tento typ je preferován jak většinou profesionálních jezdců, tak i amatéry a těmi, kteří se zabývají freestylem nebo jízdou na vlnách (wave). Bederní trapéz se obléká kolem pasu v oblasti nad bedry a neomezuje při jízdě v pohybu. Ohýbání a otáčení těla je tak velmi snadné a pohodlné. Hák na bederním trapézu je umístěn v oblasti pupku nebo mírně výš. Pokročilejší jezdci provádějí prvky, při kterých je nutné se z háku vyjmout. 

Výhody :

  • Bederní trapéz se nosí v pase, proto je zajištěna větší volnost pohybu nohou a trupu.
  • Větší svoboda pohybu při provádění triků.
  • Pásový lichoběžník vypadá stylově.

thireve karlin harness woman manthireve rrd harness karlin


Sedaci trapézy: Určeny těm, kteří dávají přednost freeridu a racu. Rozdíl mezi sedacími a bedernimi trapézy spočívá v tom, že sedací jsou vybaveny pásy, které zakrývají nohy a nenechají trapéz sklouznout vyš. Hák  je zde umístěn asi 5 cm pod pupkem. Hlavní zatížení z draka tedy spadá na oblast pánve a dolní část zad. Často jej volí dívky s klidným stylem jízdy nebo závodníci.

*Nevýhodou tohoto trapézu je to, že omezuje svobodu pohybu.

*Výhodou naopak že je hák trapézu stabilni na těle a trapéz se tak nepohybuje až k hrudníku. 

kr-seat-black firstkr-seat-black back


Jak vybrat dámský trapéz

Vzhledem k tomu, že se dámské postavy liší od mužských, mnoho výrobců kiteboardingových trapézu se snažilo vyvinout nejvhodnější trapézové modely pro dámy. Hlavní rozdílem je, že dámské se zužují v bocích, takže jsou stabilní v bedrech. Díky tomu se trapéz nepohybuje nahoru a netiskne tak žebra a nebrání dýchání.Jsou vyráběny tak, aby ženám poskytly maximální oporu těla a uvolňily zátěž  kolem páteře.

sense-2017 white sidesense-2017 back white


Pokud bychom se bavili o značkách, za nás doporučujeme výrobce RRD, Neilpryde. Značka zde nemá zásadní význam, nejdůležitější je vaše pohodlí a zda se v trapézu dobře cítíte.  Chcete-li si vybrat ten nejlepší, vyzkoušejte různé modely, různé technologie a zavěste se v obchodech, které vám tuto možnost nabízejí.


Pokud máte nějaké speciální požadavky a máte potíže s výběrem, napište, rádi vám poradíme.