Jak vybrat kite trapéz?

Pro kiteboarding potřebujete 3 důležité věci: samotný kite, kiteboard a trapéz. Jedná se o speciální podporu zad s hákem, kterým se přenáší síla z draka na kiteboard. Správně vybraný trapéz vám umožní jet bez únavy.

Níže uvdene různé type kite trapezu a trochu si rozeberem, jak si vybrat ten pravý trapéz.

Asi před 10 lety se objevily první modely kite trapézu. Z roka na rok se zlepšovaly a rozvíjely spolu s kitingem. K dnešnímu dni existuje několik typů kite trapézu, mezi kterými obecně existují 2 velké skupiny - bederní a sedací.


Bederní trapezý - je nejširší segment na trhu. Jsou jednoduché, pohodlné a zároveň funkční. Většina profesionálních jezdců a amatérů ktere se  zabývají freestyleem nebo wave (jízda na vlnách) preferují tento typ trapezů. Bederní trapéz vás neomezuje v pohybybech při ježdění. Obléká se kolem pasu, těsně nad bedrama. Ohýbání a otáčení těla je velmi snadné a pohodlné. Hák na bedernim trapezu je umístěn v oblasti pupku nebo mírně vyšší. To je důležité pro pokročilé jezdce, které provádějí prvky, při kterých je nutné vyjmutí z háku.

Výhody :

  • Bederni trapez se nosí v pasu, a proto je zajištěna větší volnost pohybu nohou a trupu. Větší svoboda pohybu obecně, což je zvláště důležité při provádění triků.
  • Pásový lichoběžník vypadá stylově.
  • Jedná se o nejpočetnější trapézovou třídu se širokou nabídkou designu, komfortu, rozpočtu.

∗ Při výběru je třeba věnovat pozornost materiálům, ze kterých je výrobek vyroben. Nejlepší je koupit z nejnovějších modelu výrobců, protože používají nové technologie a materiály.

thireve karlin harness woman manthireve rrd harness karlin


Sedaci trapezý - Určeno pro ty, kteří dávají přednost freeride a race. Rozdíl mezi sedacimi trapezá a bedernimi spočívá v tom, že jsou vybaveny pásy, které zakrývají nohy a nenechají trapez sklouznout vyšší. Hák těchto trapezu je umístěn asi 5 cm pod pupkem. Hlavním zatížením z draka tedy spadá na oblast pánve a dolní část zad. Často jej volí dívky s klidným stylem jízdy nebo závodníky.

*Nevýhodou tohoto trapezu je to, že omezuje svobodu pohybu.

*Výhodou je i to, že hak trapézu je stabilni na těle, a nepohybují se až k hrudníku.

kr-seat-black firstkr-seat-black back


Jak vybrat dámský trapéz

Vzhledem k tomu, že se dámské postavy se liší od mužských, mnoho výrobců kiteboardingových trapézu se snažilo vyvinout nejvhodnější trapézové modely pro dámý

Hlavní rozdíl mezi bedernimi trapezý žen a pánů : jsou zužující se v bocích, takže jsou pevně uchyceny v bedrach, neumožňují, aby se trapez plížil nahoru a stiskl žebra a bránil dýchání. V tomto případě si damské modely trapezu dělaji z širokých zád, aby zajistily maximální oporu těla a uvolnily zátěž z páteře.

sense-2017 white sidesense-2017 back white


Pokud mluvíme o značkách, osobně doporučujeme výrobce RRD, Neilpryde, Značka zde nemá zásadní význam. Hlavní věc - váš pocit pohodlí. Chcete-li vybrat spravný trapéz, ujistěte se, že zkoušite různé modely a ruůzé technologie skuste se zavěsit v obchodech ktere nabizej tuto možnostži.


Pokud máte nějaké speciální požadavky a máte potíže s výběrem, napište, rádi vám pomůžeme s radou.